Menu

مصاحبه با فریبا علومی یزدی رییس هفتمین جشنواره مجریان

مصاحبه با فریبا علومی یزدی رییس هفتمین جشنواره مجریان مصاحبه با فریبا علومی یزدی رییس هفتمین جشنواره مجریان باشگاه مجریان 09128239105

1-     اجرا و گویندگی یکی از حوزه های مورد علاقه بسیاری از جوانان و مخاطبان است آیا می توان اجرا و گویندگی را شغل فرض کرد؟

بله.

2-     2- آیا اجرا و گویندگی در صحنه می تواند به تنهایی برای امرار معاش و و زندگی کفایت کند و یا باید به عنوان شغل دوم و سوم مطرح باشد؟

 

۲. خیلی از افراد گویندگی و اجرا در صحنه را به عنوان شغل انتخاب کرده اند. از یک نظر بسیار خوب و مفید است به علت جدی تلقی کردن این حرفه به عنوان یک شغل و داشتن فرصت مطالعاتی دقیق و وثیق و تلاش بیشتر برای اجرای بهتر و برتر؛ و از دیدگاه دیگر؛ قدری ریسک پذیری دارد؛ زیرا عدم فراهم آمدن اجرای صحنه ای و به دنبال عدم کسب درآمد، باعث آسیب جدی به نظام اقتصادی خانواده می گردد.

 

3- در شرایط کنونی و در جامعه ای که شبکه های اجتماعی رشد کرده و دنیای تازه ای شکل گرفته است ویژگی یک مجری چه می تواند باشد؟

۳. یک مجری خوب باید ویژگی های شاخصی داشته باشد تا بتواند همیشه در اوج بوده، مطمح نظر و مطلوب مردم واقع گردد.

علاوه بر صوت و صدای زیبا و  لحن گیرا، مراقبت در ارتباطات کلامی و غیر کلامی، داشتن خلاقیت و نوآوری و  استمرار مطالعه کتب ادبی مرتبط و بروزرسانی دانش خود ؛ باید بتواند برای ابراز وجود و مفید بودن تولید محتوا کند تا در دنیای مجازی و بستر وب حضور اثربخشی داشته باشد . تولید محتوا به روش های مختلفی چون: ارایه محتوای صوتی مثل خوانش دکلمه ها و غزلیات و اثار ادبی ، فایل های تصویری و سازنده  و حتی نگارش متن در موضوعات مختلف اجتماعی و مرتبط با شخص می تواند مفید واقع شود و قدعلم کند.

مجریان نباید منتظر تهیه کنندگان باشند که به سراغشان بیایند و فرجی صورت پذیرد؛ بلکه باید با تولید مفهوم و محتوا خود را قوی و غنی سازند.

4- اقبال و توجه نسل جدید را برای اجرا در صحنه چگونه ارزیابی می کنید؟

۴. اقبال و توجه نسل جدید برای اجرای در صحنه به شدت قابل توجه و مورد نقد و بررسی است. امروزه به علت گستردگی و تبادل و تعامل اطلاعات و علوم مختلف  در همه زمینه ها و رشته های اصلی و بین رشته ای آموزش های مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد که امکان رشد و شکوفایی نسل جوان را فراهم می کند.

با توجه به حجم گستردگی کلاس های فن بیان و آیین سخنوری و همچنین آموزش های وسیع در فضاهای مجازی مانند " سایت ایران مجری " کمک شایانی به ارتقای سطح کیفی نسل جدید می نماید و آنچه مهم و قابل ذکر است، شروع آموزش در سنین کودکی برای علاقه مندان به مبحث گویندگی، اجرا و سخنوری است که باید مورد توجه و مداقه قرار گیرد.

5- آموزش های این بخش را آسیب شناسی کنید و بفرمائیئ برای تربیت مجریان توانمند چه باید کرد؟

۵. کلاس های فن بیان و آیین سخنوری و آموزش های لازم برای رشد و ارتقای سطح کیفی و کمی هر مجری واجب و  لازم است که ابتدا باید عاشقانه صورت پذیرد و توجه به کسب درآمد در مرتبه دوم قرار گیرد.

آموزش های لازم باید مدون، مشخص و از پیش تنظیم شده باشد تا فراگیر بداند در چه نقطه ای قرار دارد، چه کار باید انجام دهد و به کجا و تا کجا باید برسد. در واقع، باید یک چشم انداز کلی ترسیم و تنظیم گردد تا با برنامه ریزی کامل به محتوا و فحوای کلی آموزش دست یابد که در این رهگذر آشنایی با فهرست منابع و مآخذ کتاب های مختلف در زمینه های اجرا و گویندگی امری ضروری به نظر می رسد.

جشنواره امسال در ۵ بخش مجزا انجام پذیرفت:

1.خردسال

۲. جوان

 ۳. بزرگسال که شامل: الف. سال اولی ها ب. بیست مجری برتر ج. ده مجری برتر

 ۴. خوانندگان

 ۵. نوازندگان صحنه

6- هفتمین جشنواره اجرا در صحنه در دانشگاه الزهرا برگزار شددرباره ویژگی های این جشنواره بگویید و اینکه چه اتفاق جالبی رخ داد؟

از اهم ویژگی های شاخص و بارز جشنواره هفتم، ارتقای سطح علمی و کیفی جشنواره بود که " قولی است که جملگی برآنند ". با حسن انتخاب جناب آقای  فرزاد جمشیدی به عنوان دبیر کمیته علمی و رییس هیات داوران، بهایی خاص در بخش علمی بخشیده شد.

همچنین از نظر سطح کیفی و اجرایی که به طور چشمگیری نمایان بود، حسن انتخاب جناب آقای مهندس شهرام ملکی نیا به عنوان دبیرکل هفتمین جشنواره مجریان و هنرمندان صحنه ایران که با تشکیل گروهی مجرب و متخصص از سراسر ایران به این مهم اهتمام ورزیدند و در یک کلام به یاری خداوند متعال و همت عزیزان و دست اندرکاران جشنواره هفتم " جهش سه گام داشت " که خدا را هزاران مرتبه شکر، بسی مایه مسرت و خشنودی است.

۷ایجاد انجمن یا صنف مجریان صحنه را تا چه حد لازم می دانید؟

 بسیار لازم و ضروری است. از دیرباز تاکنون در جوامع پیشرفته بشری پذیرفته و ثابت شده است که تشکیل انجمن ها و تشکل ها ی صنفی موجب هم افزایی و هم گرایی، تبادل تجربیات و آرا و تضارب اندیشه ها می گردد و نتیجه کار موثر، مفید، مطلوب و سازنده تر خواهد بود.

مرکز آموزش های بازارکار جهاد دانشگاهی همواره بازوی اجرایی و آموزشی جشنواره مجریان بوده درباره همکاری های آتی با این مرکز صحبت کنید؟

۸. طبق معمول سنواتی و روال قبلی، تشکیل کلاس های فن بیان و آیین سخنوری در راس امور قرار خواهدگرفت. در این کلاس ها ضمن آموزش علمی و عملی فراگیران به عنوان به فنون اجرا و آیین سخنوری خواهیم پرداخت و تربیت مجری - سخنران یکی از اهداف مهم این مجموعه است.

لازم به ذکر است، جشنواره دانشگاه بزرگی برای هم فراگیران هم مجریان و هم هنرمندان است. در طی برگزاری آن مخاطب با سبکهای مختلف اجرا آشنا می گردد و از توانمندی های مجریان سراسر کشور بهره مند می شود. در کلاس های آموزش بازارکار به زوایا و خبایای مختلف اجراهای مختلف اشاره می شود و مباحث کلی و جزیی آسیب شناسی شده و مورد بحث و فحص قرار می گیرد و سعی می شود نقاط قوت، تقویت و نقاط ضعف، تضعیف گردد.

شایان ذکراست، در بیشتر مواقع اکثر فراگیران و دانشجویان بازار کار در این جشنواره حایز رتبه گردیده و خوش درخشیده اند که اسامی آنان و موفقیت های چشمگیرشان به طور مکتوب موجود است.

 

در پایان نفرات برتر چه کسانی شدند و هر نکته ای که لازم است؟

 

۹. در بیانیه مشخص شده است که عینا تقدیم محضر ارزشمندتان می گردد.

 

« هیات داوران بعد از پایان مسابقات وارد شور شدند و نسبت به انشاء رای و بیانیه به قرار ذیل اقدام نمودند.

سخنگوی هیات داوران : هیات داوران هفتمین جشنواره مجریان و هنرمندان صحنه ایران ، مهدی آقابیگی  را به عنوان سخن گوی هیات داوران  در مراسم اختتامیه جشنواره برگزیدند.

 چکاوک زرین جایزه ویژه هیات داوران :

 
جایزه ویژه هیات داوران برای چکاوک زرین هفتمین جشنواره  مجریان و هنرمندان صحنه ای ایران ، به ژیلا امیر شاهی  و فواد بابان برای سالها گویندگی و مجری برنامه های مختلف صدا و سیما و برنامه های صحنه ای تقدیم شد.

جایزه ویژه زبان و ادب فارسی در یادروز استاد سخن سعدی شیرازی به دکتر اسماعیل آذر  به پاس سالها تلاش در عرصه اموزش و گسترش زبان و ادب فارسی اهدا گردید.

 در بخش داوری بزرگسالان :

با رای مستقیم هیات داوران از بین مجریان رقابت کننده در بالاترین سطح رقابت های بین مجریان صحنه کشور  در هفتمین جشنواره مجریان و هنرمندان صحنه ایران ، افراد زیر به عنوان ده مجری برتر سال 1396 معرفی شدند و دیپلم افتخار ده مجری برتر سال را دریافت نمودند.

1-    هدیه حیدری  

2-    یاشار قدیری

3-    سید علی بلادیان

4-    بهزاد فراهانی

5-    احسان ابراهمی

6-    محسن محبی

7-    فایزه عادل

8-    سعید سورتجی

9-    طیبه کرمی

10-  امیر قاسمی

  هیات داوران با احترام به تمام شرکت کنندگان در بخش تاپ تن ، کسی را حایز دریافت چکاوک زرین ندانست

1-     هدیه حیدری  با رای مستقیم هیات داروان به عنوان مقام اول هفتمین جشنواره مجریان و هنرمندان صحنه ایران ،  حایز تندیس میکروفن طلا ، دیپلم افتخار  و نشان  مجری برتر شد.

2-     یاشار قدیری   با رای مستقیم هیات داروان به عنوان مقام  دوم هفتمین جشنواره مجریان و هنرمندان صحنه ایران  حایز تندیس میکروفن طلا ، دیپلم افتخار  و نشان مجری برتر شد.

3-     سید علی بلادیان  با رای مستقیم هیات داروان به عنوان مقام سوم هفتمین جشنواره مجریان و هنرمندان صحنه ایران   حایز چکاوک مسین  ، دیپلم افتخار  و  نشان مجری برتر شد.


 

 مسابقات بیست مجری برتر صحنه (TOP 20)

در بخش مسابقات بیست مجری برتر ایران هیات داوران افراد ذیل را به لیست  بیست مجری برتر سال 1396 اضافه نمودند و دیپلم افتخار بیست مجری برتر به ده مجری برتر این بخش اعطا گردید.

دیپلم افتخار بیست مجری برتر سال (Top 20)

 

  1. عباس حایری
  2. شهلا مرجانی
  3. وحید اسدی
  4. آرزو گلابی
  5. اعظم السادات مسعودی علوی
  6. علی ورمزیاری
  7. محمد امین وصالی
  8. امیرحسین جانقربان
  9. آرش اعتمادی
  10. علی کاظمی


هیات داوران با احترام به تمام شرکت کنندگان در بخش تاپ تن (ده مجری برتر صحنه) ، کسی را حایز دریافت چکاوک زرین ندانست.

چکاوک سیمین :
در بخش داوری ؛ نشان چکاوک سیمین و دیپلم افتخار  با رای مستقیم هیات داروان به هدیه حیدری  از قم  تعلق گرفت.


چکاوک مسین :

در بخش داوری ؛ نشان چکاوک مسین و دیپلم افتخار  با رای مستقیم هیات داروان به صورت مشترک به یاشار قدیری از استان قزوین  تعلق گرفت.

چکاوک مسین :

در بخش داوری ؛ نشان چکاوک مسین و دیپلم افتخار  با رای مستقیم هیات داروان به صورت مشترک به عباس حایری از استان مرکزی  تعلق گرفت.

 در بخش کارگردانی :

 هیات داوران با نظر رییس شورای سیاستگذاری هفتمین جشنواره مجریان و هنرمندان صحنه ایران  و با رای اجماع  هیات ارزیابان  و نظر به شایستگی های مجری اختتامیه هفتمین جشنواره ، مدال میکروفون طلایی مدیریت جشنواره هفتم مجریان را به محد یزدانی از استان تهران اهدا نمود.

 

 بیانه هیات داوران  دومین جشنواره مجریان جوان صحنه ایران

هیات داوران بعد از پایان مسابقات وارد شور شدند و نسبت به انشاء رای و بیانیه به قرار ذیل اقدام نمودند.

سخنگوی هیات داوران : هیات داوران  دومین جشنواره مجریان جوان صحنه ایران ، نازنین ناظم  را به عنوان سخن گوی هیات داوران  در مراسم اختتامیه چشنواره برگزیدند.

در بخش جوان و در قالب اولین جشنواره مجریان جوان صحنه ایران  :

با رای مستقیم هیات داوران از بین مجریان جوان شرکت کننده در مسابقات اجرای صحنه ای زیر هجده سالِ هفتمین جشنواره مجریان و هنرمندان صحنه ای ایران  نتایج ذیل حاصل شد.

چکاوک زرّین:هیات داوران با احترام به تمام مجریان نوجوان حاضر در جشنواره هفتم  ، در این بخش هیچکدام از شرکت کنندگان در جشنواره را شایسته دریافت نشان چکاوک زرین ندانست.

چکاوک سیمین و دیپلم افتخار :در بخش داوری ؛ نشان چکاوک سیمین و دیپلم افتخار دومین جشنواره مجریان و هنرمندان صحنه ایران  - به مقام اول جشنواره مجریان جوان ، هدیه حیدری از استان قم تعلق گرفت.

چکاوک مسین : در بخش داوری ؛ نشان چکاوک مسین و دیپلم افتخار دومین جشنواره مجریان و هنرمندان صحنه ایران  - به مقام دوم جشنواره مجریان جوان ، مبینا محمد یاری  از استان کرمان   و تینا دهقان مشترکا  تعلق گرفت.

 بخش خردسالان :

در بخش مسابقات بخش خردسال ، هیات داوران افراد ذیل را  به عنوان برندگان این بخش معرفی نمودند  تقدیرنامه هیات داوران به تمامی افراد شرکت کننده تعلق خواهد گرفت.

1-     رهام جعفرقلی خانی

2-     ساغر دهقان

3-     غزل حدادان و پوریا جعفر پور مشترکا مقام سوم

هیات داوران ضمن تقدیر از ثنا اعلایی جاوید ، بهار دلیری، رها فهیمی، ملیکا البرزی و هانیه سادات دهقانی در این بخش  از  امیر حسین احمدی با هدای جایزه ویژه به عنوان خردسال ترین مجری و خواننده  قدردانی می نماید.

 

بیانیه هیات ارزیابان هفتمین جشنواره مجریان و هنرمندان صحنه ایران:

بخش مدالیون :

هیات ارزیابان با نظارت و مشارکت هیات داوران هفتمین  جشنواره مجریان صحنه ایران و به پیشنهاد شورای سیاستگذاری جشنواره هفتم مجریان  با توجه به بیانیه ماموریت هفتمین جشنواره و با احترام به تمام مجریان حاضر و غایب در جشنواره هفتم   ، در این بخش این افراد ذیل را شایسته دریافت مدال میکروفون طلایی دانست.

پدیده جشنواره : مدال میکروفون طلایی به هدیه حیدری به عنوان پدیده هفتمین جشنواره مجریان و هنرمندان صحنه ایران اعطا گردید.

در بخش مدالیون خوش بیان ترین مجری ، هیات ارزیابان ضمن تقدیر از عاطفه عبداللهیان  به عنوان مجری خوش بیان از استان سمنان ،نشان مدالیون میکروفون طلایی خوش بیان ترین مجری را به اعظم السادات مسعودی علوی  از اصفهان ؛ اعطا نمود.

در بخش مدالیون خوش صدا ترین مجری آقا، هیات ارزیابان ضمن تقدیر از محمد رضا عدیلی  از استان سیستان و بلوچستان و محسن محبی از همدان  به عنوان مجریان خوش صدا نشان مدالیون میکروفون طلایی خوش صدا ترین مجری آقا را به بهزاد فراهانی از تهران ؛ اعطا نمود.

در بخش مدالیون خوش صدا ترین مجری خانم ، هیات ارزیابان  ضمن تقدیر از وحیده حق جو از استان اذربایجان شرقی ،نشان مدالیون میکروفون طلایی خوش صدا ترین مجری خانم را به طیبه کرمی از استان فارس ؛ اعطا نمود.

در بخش مدالیون خلاق ترین مجری ، هیات ارزیابان ضمن تقدیر از احسان ابراهیمی از استان خراسان رضوی به عنوان مجر خلاق   ،نشان مدالیون میکروفون طلایی خلاق ترین مجری را به فایزه عادل  از استان  اصفهان اعطا نمود.


در بخش مدالیون نظام آراستگی آقا - هیات ارزیابان ضمن تقدیر از علی کاظمی  از استان خوزستان ،نشان مدالیون میکروفون طلایی  نظام آراستگی آقا را به محمد جواد طالبی  از استان تهران اعطا نمود.

در بخش مدالیون نظام آراستگی خانم - هیات ارزیابان ضمن تقدیر از اکرم السادات طباطبایی  از استان یزد،  نشان مدالیون میکروفن طلایی نظام آراستگی خانم را  به شهلا مرجانی  از استان تهران اعطا نمود.

مدالیون  طنازترین مجری  از طرف هیت ارزیابان به طور مشترک به محمد صادق زاده  از مشهد مقدس و  گروه حجت الاسلام نواب و  ملک ثابت از خراسان رضوی اعطا گردید.

در بخش مدالیون مجری با اعتماد به نفس ، هیات ارزیابان ضمن تقدیر از حسین مثنوی از استان تهران و ابوالفضل اکبری زاده از استان کرمان  برای داشتن اعتماد به نفس عالی ،نشان مدالیون میکروفون طلایی مجری با بیشترین اعتماد به نفس  را به محمد عربی  از استان یزد؛ اعطا نمود.

در بخش مدالیون ارتباطات موثر خبری ، رسانه ای و افکار عمومی  ، هیات ارزیابان ضمن تقدیر از امیر قمری مجد  به عنوان مجری با ارتباطات موثر خوب از همدان  ،نشان مدالیون میکروفون طلایی مجری با بهترین ارتباطات موثر رسانه ای را به آرش رضوانی از تهران  اعطا نمود.

در بخش مدالیون اخلاق  ، هیات ارزیابان ضمن تقدیر از احمد گلشاهی  به عنوان مجری با اخلاق  ،نشان مدالیون میکروفون طلایی مجری با اخلاق را به کامیار بهادری از خوزستان    اعطا نمود.

 مدالیون مجری برتر در بخش مسابقات سال اولی ها : هیت داوران مدال میکروفون طلایی را به آرزو گلابی برای کسب مقام اول این بخش اعطا نمود.

لوح تقدیر بخش مسابقات سال اولی ها به فرامرز نظر پور برای کسب مقام دوم  اعطا گردید.

لوح تقدیر مقام سوم مشترکا به فریبا جان اقایی و مریم بیانی و سعیده آغویی به ترتیب امتیاز کسب شده اعطا گردید. »

 

 

 

۱۰. کلام آخر:

همت قوی کن که از مدد رهروان عشق

کانبار را به قوت همت توان کشید

موفق و موید، منصور و مسرور باشید.

رییس هفتمین جشنواره مجریان و هنرمندان صحنه ایران

فریبا علومی یزدی

آخرین بار تغییر یافته دوشنبه, 25 ارديبهشت 1396 16:00

برای ارسال نظر ثبت نام نمایید

رسانه

مصاحبه با فریبا علومی یزدی رییس هفتمین جشنواره مجریان باشگاه مجریان 09128239105

از طریق تلگرام به ما پیام بدهید.

تلگرام ایران مجری

با کلیک روی تصویر بالا شما به تلگرام مدیر باشگاه وصل می شوید و می توانید پیام های خود را ارسال کنید.

Go to top