Menu

مصاحبه با خداداد یوسف زاده مجری صحنه شهرستان ماکو

(( به نام حضرت دوست که هر چه داریم از اوست ))

((هنر مند بی ادعای  دیار عزیزمان ماکو))

جا م جم : هر جا که جمعی گرد هم می آئیم و هما یشی ، کنفرانسی و یا جشنی و یا محفل ادبی بر پا می کنیم مردی را می بینیم که با سخنان گرم خود ، گرمایی خا ص به محفل می بخشد .

مردی که هیچ ادعایی ندارد و همواره سا لها ست در امور فرهنگی و هنری شهر سایه گسترده و صفا بخش محا فل شهر ماکوست در یک روز گرم ،بعد از افطار  مهمان این هنرمند عزیز و پیشکسوت فرهنگ شدیم .

او کسی نیست جز استاد خداد یوسف زاده ، عضو باشگاه مجریان ایران مجری ، با او هم نشین شدیم و حرف و کلام دل اورا خارج از صحنه شنیدیم و با او مصاحبه ای را ترتیب دادیم که تقدیم شهروندان و ادب دوستان می شود .

انشاالله این روند ادامه پیدا کرده وفتح بابی باشد تا  سا یر دوستانی که در فضای مجازی ماکو  فعالیت می نمایند دیگر مشاهیر ماکو را به سلیقه خودشان و در خور شان ما کو معرفی نمایند تا این سرمایه ها به مردم بیشتر شناسانده شوند .

1 – مختصری در مورد شغل و زندگی و تحصیلات خود بگوئید ؟

بنده خداداد یوسف زاده ، متولد اول اسفند 1342 ، در روستای نازک علیای ماکو دبیر و مربی پرورشی ، بازنشسته آموزش و پرورش و تحصیلاتم را تا فوق دیپلم ادامه دادم دارای همسر ودو فرزند پسر می باشم .

2- استاد یوسف زاده ، شما ضمن اینکه یک معلم تاثیر گذار هستید یک مجری و سخنران قوی هستید چه طور شد این دو باهم در شما جمع  هستند ؟

من معتقدم یک معلم باید یک سخنران قابل و هنرمند هم باشد و هر معلمی این خصوصیات را نداشته باشد تاثیر آ نچانی بر دانش آموز نخواهد داشت .

3- چگونه به این مرحله رسیدید که بتوانید بهترین و تواناترین مجری شهر باشید ؟

این نظر لطف شماست . بر اساس وظیفه مربیگری خودم بنده حداقل باید در هر روز در مدرسه برای 300 نفر مراسم آغازین و غیره اجرا کنم و این نقطه ی شروعی بود برای کار اجرا و بعد از آن مراسمات خارج از مدرسه و عشق و علاقه به این کار و بیش از 30 سال اجرای صحنه و مداومت در این کار، کار  نیکو کردن از پر کردن است . 

4- یک مجری صحنه ، چه مهارتهایی را باید داشته باشد ؟

یک مجری باید در فن بیان ، ادبیات ، روان شناسی ، جامعه شناسی و آداب تشریفات مهارتهایی را کسب کند .

5- از اجرای چه نوع همایشها و برنامه هایی لذت می برید ؟

برنامه ها و مراسماتی که افراد باسواد و دانشگاهی مخاطب من باشند و بتوانم با آ نها ارتباط برقرار کنم و حرف مرا خوب بفهمند .

6- اظطراب و استرس در اجراهایتان جایی دارد ؟ چگونه با آ ن کنار می آئید ؟

احتمالا دو یا سه دقیقه اول برنامه کمی استرس ممکن است باشد . ولی بعد از آن دیگه خیلی عادی  و معمولی است .

7- شما هر مراسمی را اجرا نمی کنید . چرا؟

چون نمی توانم بر مخاطب تاثیر بگذارم .

8 – کمی مبهم است ، یعنی شما نمی توانید بر مخاطب تاثیر بگذارید ؟

بلی معمولا اگر طیف وشخصیتهای متفاوت از هم باشند قبول نمی کنم چون آدمهای این نوع گردهمایی ها یکنواخت نیست پیامی که من می دهم یا شعری که من می خوانم یکی لذت می برد و آن دیگری بی نصیب می ماند و خسته کننده می شود مثل جنگ شا دی های عمومی  شهر .

9- استاد نهادهای دولتی و بخش غیر دولتی چگونه می توانند از وجود شما بهره مند شوند و از خدمات شما استفاده کنند ؟

برای گرفتن خدمات حداقل 48 ساعت قبل از برنامه و مراسم بنده را در جریان امر بگذارند که بعد از توافق و عقد قرارداد در موعد معین ، مراسم اجرا خواهد شد ضمنا شماره همراه 09149623616 به صورت تمام وقت جوابگوی عزیران خواهد بود.   

10- اشعار ، به خصوص اشعار ترکی را که شما اجرا می کنید ، خیلی به دل می نشیند .چرا ؟

سخن کز دل بر آید ، لاجرم بر دل نشیند

من در انتخاب شعر وسواس زیادی دارم به طور میانگین 200 قطعه شهر می خوانم و یکی را انتخاب می کنم .شعری را انتخاب می کنم که خودم لذت ببرم و یقینا شعری که خودم بفهمم و لذت ببرم بر دل دیگری می نشیند .

11- اولین اجرای شما در شهرستان ماکو کی وکجا بود ؟

بلی ، اولین اجرایم در سال 1363 ،بهمن ماه ، بمناسبت دهه فجر ،در سینما قدس ماکو بود.

12 – مراسماتی که شما اجرای آن را به عهده دارید مردم احساس نشاط و آرامش می کنند ، علت چیست ؟

علتش در این است که من مردم را دوست دارم و می دانم مردم چه چیزی را می پسندند و من سعی می کنم دل مردم را نشانه روم نه مغزشان را   .

13- شما عضو باشگاه مجریان و هنرمندان صحنه ایران مجری هستید در این مورد کمی توضیح دهید ؟

ایران مجری یک تشکل غیر دولتی است که بیشتر مجریان صحنه و هنرمندان مطرح ایران در آن عضویت دارند و هر ساله در گردهمایی که برگزار می شود . همه گرد هم جمع می شویم و به تبا دل افکار و نظر می پردازیم و از تجربیات و نظرات همدیگر بهره مند می شویم ومن نماینده ایران مجری در شمالغرب کشور هستم و از آذربایجان غربی فعلا بنده و آقای شموسی در آن عضویت داریم .

14- آیا دوست دارید تجربیات خود را به علاقمندان انتقال دهید ؟

زکات علم نشر آن است .با کمال میل ، هر جا که لازم باشد در خدمت علاقمندان هستم.

15- آیا هر علاقمندی می تواند مجری موفقی باشد ؟

نه خیر ، مجریگری به عوامل متعد دی بستگی دارد که 50 درصد آن اکتسابی و 50 درصد مابقی ذاتی است و باید در وجود و شخصیت فرد ریشه داشته باشد .

16- استاد امشب به غیر از ما مهمان دیگری هم دارید ؟

بله ، آقای سجاد یعقوبی  مخترع و مبتکر برتر جهانی  شهرمان که زمانی دانش آموز بنده بودند ، ضمنا برخی دانش آموزان بنده همچون جنابعالی هر از گاهی سرافرازمان می نمایند ولی سجاد بیشتر به من سر می زند .

17- برای کلمات زیر یک پاسخ کوتاه یا با یک بیت شعر پاسخ دهید ؟

مجری گری : قطره اما دریا

موسیقی : نمک برنامه

شعر : زبان روح

مخاطب : سرمایه مجری

تشویق : چیزی که همه دوست دارند

صحنه : محراب مجری

عشق : عصاره  آ فرینش

آخرین اجرا : جشن نیمه شعبان  92

بایاتی :

داغ باشیندا ، اکین اولماز                      اکین اولسا ، پیچین اولماز

دونیا دولو ، گوزل اولسا                      هیچ بیری،  سیزین  ،تکین اولمار

18 – سخن پایانی شما :

جامعه ما ، قهرمان زنده قبول نمی کند ، باید مرد تا قهرمان شد

دوست دارم قدر سرمایه های معنوی خود را که همانا ( شعرا ، نویسندگا ن ، مجریان ، هنرمندان و.... ) می باشد را بدانیم و نگذاریم در کشا کش روزگار فرسوده شوند .

19- از اینکه هم صحبتی با ما را  پذیرفتید متشکریم

من از شما تشکر می کنم که در بازتاب مسائل فرهنگی ، هنری و .... تلاش می کنید.   

برگرفته از وبسایت خبری ماکو و توسعه

آخرین بار تغییر یافته پنج شنبه, 16 ارديبهشت 1395 00:59

خداداد یوسف زاده

مجری صحنه و مشاور در امور اجرائی کنفرانس ها، سمینارها و همایش ها

دبیر و مربی پرورشی بازنشسته آموزش و پرورش

مشاور در امور تحصیلی، تربیتی و فرهنگی - هنری

تهیه کننده و نمایندگی ایران مجری - ماکو

برای ارسال نظر ثبت نام نمایید

از طریق تلگرام به ما پیام بدهید.

تلگرام ایران مجری

با کلیک روی تصویر بالا شما به تلگرام مدیر باشگاه وصل می شوید و می توانید پیام های خود را ارسال کنید.

Go to top