Menu

سالن همایش فرهنگسرای خاوران

 سالن همایش فرهنگسرای خاوران سالن همایش فرهنگسرای خاوران باشگاه خدمات ایرانمجری 09120588505

​فرهنگسرای جوان که بیشتر با اسم فرهنگسرای خاوران شناخته میشود یکی از فرهنگسراهای فعال در شهر تهران است، که دارای ۸۳۰۰۰ مترمربع مساحت و ۲۴۰۰۰ مترمربع زیر بنا است ، و در چهار بخش ساختمان اداری ، فرهنگ و هنر و بازارچه(که به صورت رو باز در وسطه محوطه نها)، ساختمان مرکزی ، علوم و فنون و شهربازی ، فعالیت های گوناگون برای همه مردم به ویژه جوانان و نوجوانان میسر بوده.

 اولین گام احداث «فرهنگسرای خاوران» در بهار سال۱۳۷۲، برداشته شد و از دوازدهم تیرماه سال۱۳۷۲، نیز شروع به کار کرد. این فرهنگسرا به منظور پر کردن اوقات فراغت کودکان و جوانان جنوب شرقی تهران ساخته شده که از مناطق محروم شهر تهران به حساب می آید.

آشنایی با فرهنگسرای‌ خاوران

فرهنگسرای خاوران از اولین فرهنگسراهای پایتخت و بزرگترین آنهاست که بیشترین امکانات فرهنگی، هنری، ادبی و علمی را دارد.

این فرهنگسرا که در جنوب شرق تهران واقع شده است و در منطقه 15 شهرداری تهران قرار دارد، یکی از بزرگترین مجموعه‌های فرهنگی جنوب تهران است که از یک سو به بوستان فداییان اسلام  و از سوی دیگر در کنار مرکز تئاتر حرفه‌ای تهران قرار دارد.

ورودی هرهنگسرای خاوران

 


تاریخچه:

اولین گام احداث «فرهنگسرای‌ خاوران» در بهار سال 1372 و در زمان مدیریت غلامحسین کرباسچی بر شهرداری تهران برداشته شد و از دوازدهم تیرماه همان سال نیز شروع به کار کرد.

امکانات و فعالیت‌ها:

«فرهنگسرای‌ خاوران» بزرگ‌ترین مرکز فرهنگی کشور محسوب می‌شود. این فرهنگسرا‌ دارای مساحتی بالغ بر 83 هزار مترمربع و زیر بنای 24 هزار مترمربع است‌ و در چهار بخش ساختمان اداری‌، بازارچه فرهنگ و هنر (به صورت روباز در وسط محوطه‌)، ساختمان مرکزی‌، علوم و فنون و شهربازی‌، فعالیت‌های متنوعی را برای عموم شهروندان به ویژه جوانان و نوجوانان میسر کرده است‌.

فعالیت‌های «فرهنگسرا‌ی خاوران» نیز به چهار گروه هنری‌، آموزشی‌، اجتماعی و فرهنگی تقسیم می‌شود. در بخش هنری امکانات متفاوتی از جمله سالن‌ها و نگارخانه‌ها در اختیار جوانان منطقه است‌. سالن‌های این بخش شامل سالن «شهید مطهری» با ظرفیت350نفر، سالن «فرهنگ» با ظرفیت 202 نفر، ، سالن روباز «سوم خرداد» با ظرفیت 3 هزار نفر و سالن اجتماعات با ظرفیت 100 نفر است‌. همچنین‌، واحد نگارخانه با ظرفیت 200 تابلو در رشته‌های نقاشی‌، خوش‌نویسی‌، گرافیک‌، عکاسی‌، حجم و صنایع دستی‌، آماده خدت‌رسانی به هنرمندان، اساتید و دانشجویان رشته‌های هنری است.

همچنین کانون فیلم‌، موسیقی‌، نمایش نیز که دارای برنامه‌هایی از جمله اجرای کنسرت‌های موسیقی‌، تئاتر، جُنگ‌های شاد و مراسم مذهبی و تعزیه‌خوانی است‌، در هر دوره ای  فرهنگسرای خاوران دایر است.

«فرهنگسری خاوران»‌ در بخش آموزشی‌، 200 کلاس آموزشی اعم از کلاس‌های هنری‌، تجسمی‌، قرآنی‌، موسیقی‌، کامپیوتر، زبان‌، هنرهای خانگی‌، هنرهای دستی و ورزشی‌ دارد. این بخش دارای ۳۰ فضای آموزشی و ۱۲ فضای کارگاهی‌ است.

بخش اجتماعی شامل واحد ورزش و تفریحات سالم‌، واحد مشاوره و واحد امور شهری است‌. در بخش فرهنگی‌، کتابخانه با بیش از ۴0 هزار جلد کتاب‌، شامل کتابخانه‌ کودک و نوجوان با 20 هزار جلد کتاب برای گروه سنی پنج تا 14 سال است‌.

 

نمای داخلی فرهنگسرای خاوران

 

 


کتابخانه :

کتابخانه فرهنگسرای خاوران بزرگ‌ترین و یکی از نخستین کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است.این کتابخانه در سال ۱۳۷۳ هم‌زمان با دیگر بخش‌های فرهنگسرای خاوران به بهره‌برداری رسید.

کتابخانه خاوران با بیش از پنجاه هزار نسخه کتاب و ظرفیت پذیرش بیش از 500 نفر بصورت هم‌زمان در سالن‌های مطالعه از دیگر بخش‌های اصلی این فرهنگسراست.که در حدود دو هزار و 500 نفر عضو دارد.

نگارخانه :

همچنین نگارخانه خاوران،دارای دو سالن اصلی و فرعی در دو طبقه با ظرفیت 2 هزار تابلو در رشته‌های نقاشی، خوشنویسی گرافیک، عکاسی، حجم و صنایع دستی قادر است به هنرمندان معاصر و استادان و دانشجویان رشته‌های هنری خدمات بدهد.

فعالیت‌های «فرهنگسرا‌ی خاوران» نیز به چهار گروه هنری‌، آموزشی‌، اجتماعی و فرهنگی تقسیم می‌شود. در بخش هنری امکانات متفاوتی از جمله سالن‌ها و نگارخانه‌ها ،تالارها در اختیار جوانان منطقه است‌. سالن‌های این بخش شامل سالن «شهید مطهری» با ظرفیت۳۵۰نفر، سالن «فرهنگ» با ظرفیت ۲۰۲ نفر، ، سالن روباز «سوم خرداد» با ظرفیت ۳ هزار نفر و سالن اجتماعات با ظرفیت ۱۰۰ نفر است‌. همچنین‌، واحد نگارخانه با ظرفیت ۲۰۰ تابلو در رشته‌های نقاشی‌، خوش‌نویسی‌، گرافیک‌، عکاسی‌، حجم و صنایع دستی‌، آماده خدت‌رسانی به هنرمندان، اساتید و دانشجویان رشته‌های هنری است.

همچنین کانون فیلم‌، موسیقی‌، نمایش نیز که دارای برنامه‌هایی از جمله اجرای کنسرت‌های موسیقی‌، تئاتر، جُنگ‌های شاد و مراسم مذهبی و تعزیه‌خوانی است‌، در هر دوره ای  فرهنگسرای خاوران دایر است.

 

نگارخانه فرهنگسرای خاوران

 

 


سالن ها

سالن های این بخش شامل سالن "-" با ظرفیت 350 نفر، سالن "فرهنگ" با ظرفیت 202 نفر، سالن روباز "سوم خرداد" با ظرفیت 3000 نفر و سالن اجتماعات با ظرفیت 100 نفر می باشد که برنامه های فرهنگی، نمایشی، همایش، نشست های تخصصی، جشنواره ها و ... بنا به ظرفیت هر یک از سالن ها اجرا می شود.

از دید معماری نیز مجموعه "فرهنگسرای خاوران" را می توان تلفیقی از معماری گذشته و حال اسلامی- ایرانی دانست، به گونه ای که سیر توالی عناصر و فضاها به فراخور، بیان کننده نکات اصلی و فرعی موجود در معماری این مرز و بوم است. و استودیو -عاصمی نیز از دیگر فضاهای فرهنگسرای خاوران جهت ضبط برنامه های رادیو تلویزیونی می باشد.

 

فضای نمایشگاهی فرهنگسرای خاوران

 

 


سالن تشریفات

اتاق تشریفات در طبقه دوم فرهنگسرای خاوران قرار دارد که پذیرایی از مهمانان ویژه اعم از مدیران ارشد سازمان ها، نمایندگان، سفیران کشورها و همچنین نمایندگان برنامه های خاص ملی و فراملی را دارد. از این فضا که معماری کاملا منحصر به فردی دارد می توان تمام محوطه فرهنگسرا را روایت کرد.

سالن کنفرانس

سالن کنفرانس فرهنگسرا واقع در ساختمان مرکزی طبقه اول با ظرفیت 25 نفر جهت انجام جلسات رسمی، برنامه ریزی های کلان فرهنگی در اختیار مدیران و معاونان فرهنگسرا و همچنین موسسات و سازمان های دیگر با هماهنگی قبلی می باشد. این سالن مجهز به ویدیو پروژکتور و میکروفن رومیزی جهت راحتی توضیحات برای مخاطبان حاضر در جلسه می باشد.

سالن اجتماعات کانون ها

سالن اجتماعات کانون ها با ظرفیت 80 نفر و به متراژ 80 متر در طبقه اول فرهنگسرای خاوران قرار دارد که تشکل های تحت نظارت فرهنگسرای خاوران برنامه های فرهنگی و نشست های تخصصی خود را در این سالن برگزار می نمایند.

 

سالن همایش فرهنگسرای بهمن

 

 آدرس: تهران، خیابان خاوران، سه راه هاشم آباد.


کروکی فرهنگسرای خاوران

 

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

از طریق تلگرام به ما پیام بدهید.

تلگرام ایران مجری

با کلیک روی تصویر بالا شما به تلگرام مدیر باشگاه وصل می شوید و می توانید پیام های خود را ارسال کنید.

Go to top